500-lecie polskiego ekslibrisu
Ekslibris Macieja Drzewickiego
Przyjaciele, Szanowni Państwo
 
Już w przyszłym roku będziemy obchodzili jubileusz 500-lecia najstarszego datowanego polskiego ekslibrisu, odbitego dla biskupa Macieja Drzewickiego w 1516 roku w wiedeńskiej oficynie Hieronima Wietora.
Ekslibris ten wpisał nasz kraj, po Bawarii i Szwajcarii, do grona państw, którego elity najwcześniej w Europie znakowały swoje księgozbiory ekslibrisem.
Dziś rekomendujemy Państwu stronie internetowa poświęconą nie tylko tej rocznicy, ale wypełniająca lukę w polskim systemie informacji o znaku książkowym, jego historii i współczesności.
Pragniemy, by forum to było miejscem spotkań bibliofili, przyjaciół ksiązki z małą grafiką warsztatową, twórcami i kolekcjonerami ekslibrisu, promocją jego walorów artystycznych i kulturotwórczych.
Do współpracy zapraszamy biblioteki, galerie, kolekcjonerów gromadzących te małą grafikę, wszystkich, którzy z ekslibrisu uczynili godło bibliofila, podjęli się trudu jego popularyzacji w formie wystaw, konkursów oraz publicystyce.
Czy inicjatywa wypełni zapotrzebowanie na wiedzę o ekslibrisie, kalendarzu imprez promocji grafików zbiorów, zależy od nas.
 
 
Zespół Redakcyjny

 

 

 

Ekslibris Prymasa Macieja Drzewickiego — 1516 r.